Gdzie jesteśmy

Gdzie mieszkamy? czyli trochę historii i nie tylko……..

Dolistowo – wieś położona w województwie podlaskim nad rzeką Biebrzą w bezpośrednim sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Miejscowość ta niegdyś należała do hrabstwa Tykocińskiego i po części była zamieszkiwana przez OSOCZNIKÓW którzy obowiązani byli bronić puszcze królewskie przed kradzieżą drzewa, czynionymi szkodami i dbać o zwierzynę łowną. To właśnie oni strzegli pobliską puszczę Jaminy stanowiącą własność królewską w leśnictwie nowodworskim w wieku XVI i XVIII.


Pokaż Gospopdarstwo agroturystyczne Biebrzańska Zagroda na większej mapie

Niegdyś wieś ta była położona na Mazowszu tuż przy granicy z pogańską Litwą. Historycy twierdzą iż w 1392 roku Krzyżacy wybudowali w Dolistowie zamek Metenburg. Strzegł on brodu na rzece, a także kontrolował ważny wodny szlak komunikacyjny w zlewisku trzech rzek Biebrzy, Netty i Brzozówki. W 1398 roku zamek został spalony przez księcia litewskiego Witolda. W kościele parafialnym pod wezwaniem św. Wawrzyńca w ołtarzu głównym umieszczona jest słynąca łaskami Pasja Chrystusa. Rzeźba jest barokowa a legenda głosi że wyłowiono ją z rzeki.

 

Dolistowo – to atrakcyjna turystycznie wieś rozciągająca się na przestrzeni 4 km. wdłuż meandrującej rzeki. Wspaniałą okazją do podziwiania uroków doliny Biebrzy z bliska będzie wyprawa drogą szutrową Dolistowo – Dębowo która biegnie samym brzegiem Biebrzy. Wiosną droga jest zalana co stanowi przepiękny krajobraz. Te kilka kilometrów to dobra okazja do podglądania zwierząt i ptaków. Nieco dalej w Dębowie łączy się z Kanałem Augustowskim.

W Dolistowie znajduje się stary kościół pw. Św. Wawrzyńca, szkoła, poczta, trzy sklepy oraz nowoczesna plaża z zapleczem gastronomicznym.

Szczegółowe informacje w dziale lokalizacja oraz kontakt.

Pełną informację o naszej ofercie znajdziecie Państwo także w internecie na stronach wydawnictwa Meteor.