Po Podlasiu

Poniżej podaję Państwu propozycję kilku wspaniałych miejsc – wizytówek naszego magicznego Podlasia, po których chętnie Państwa oprowadzę.

Biebrzański Park Narodowy - jest to największy Park Narodowy w Polsce – szeroka dolina o charakterze naturalnym, z silnie meandrującą rzeką Biebrzą, oraz największym zespołem torfowisk zwanych Bagnami Biebrzańskimi. Przetrwały tu rzadkie, zagrożone wyginięciem w skali kraju i Europy gatunki roślin, ptaków i zwierząt. Bez względu na porę roku dolina Biebrzy ma zawsze do zaoferowania coś wyjątkowego.

Silvarium – unikalny w Polsce ogród leśny w Puszczy Knyszyńskiej w Nadleśnictwie Krynki w Poczopku. Na ogromnej polanie wielkości kilkunastu hektarów leśnicy zgromadzili wiele gatunków roślin i drzew wystepujących w Puszczy Knyszyńskiej. Zobaczymy tutaj między innymi przepiękną aleję drzew, Park Megalitów, zielnik czy Wertykalny Poromierz Puszczański.

Szlak rękodzieła ludowego – trasa dzięki której mamy niepowtarzalną okazję poznaqć bogate i żywe tradycje sztuki ludowej Podlasia. Jest to wycieczka po starych pracowniach rzemieślniczych takich jak kuźnie, pracownie garncarskie, rzeźbiarstwa ludowego, wyrobu łyżek czy pracownie tkactwa dwuosnowowego. Tu każdy może nauczyć się ginącego zawodu, zobaczyć piękne wyroby lub zakupić je jako oryginalne, wartościowe pamiątki.

Szlak Tatarski – to szereg miejscowości podlaskich związanych historycznie i architektonicznie z kulturą tatarską i religią muzułmańską. Szlak ten obejmuje przede wszystkim ziemie powiatu sokólskiego. Rozciąga się wokół malowniczego krajobrazu Wzgórz Sokólskich, Puszczy Knyszyńskiej oraz Pagórków Nadświsłockich. Centralnymi miejscowościami szlaku są Kruszyniany i Bohoniki. Tu znajdziemy wiele śladów tradycji tatarskich – przede wszystkim meczet i mizar oraz spróbujemy tatarskiego jedzenia.

Grabarka – wizytówka prawosławia na ziemi polskiej – jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce. Miejsce święte znane od stuleci, Święta Góra pokryta lasem krzyży, u podnóża której bije źródełko do dziś uważane za cudowne.

Kto szuka spotkania z kulturą prawosławia niechaj spieszy na Grabarkę (…) Jeśli ktoś pragnie się odrodzić, zanurzyć w bezmiarze prawosławnego ducha i poczuć obecność Boga, może to osiągnąć jedynie ustawiając krzyż swej osobowości pośród krzyży Grabarki.”

Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski - Arcybiskup Sawa

Tykocin – miasteczko rozciągnięte na lewym brzegu Narwi – jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia. To tu znajduje się wybudowana w 1642r. Synagoga, którą określano jako „pierwszą po krakowskiej w Koronie, czy zrekonstruowany zamek na fundamentach szesnastowiecznego zamku królewskiego Króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Zygmunta Augusta. Te wyjątkowe miejsca, jak i wiele innych tworzą niepowtarzalny klimat tego miasteczka. To trzeba zobaczyć!

Łomża – to piękne mazowieckie miasto nad Narwią ma do zaoferowania wiele. Można je przemieżyć kolejką zwiedzając Kościół Farny – Katedrę ś. Michała Archanioła, starówkę, czy muzeum bursztynu. Dodatkowo można odwiedzić skansen kurpiowski czy muzeum przyrody w Drozdowie.

Pokamedulski Klasztor na Wigrach – jest to jedyne w Polsce miejsce na wyspie. Zespół klasztorny założony w siedemnastym wieku przez katolicki zakon kontemplacyjny Kamedułów, opasany murami oporowymi, w skład którego wchodzi kościół, dom furiana, dom królewski, dom papieski i eremy – domki pustelników. Wigierski klasztor jest malowniczo położony na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry.

Supraśl – Jest tylko jedno miasto na całym Podlasiu ukryte w środku Puszczy Knyszyńskiej i mające ponad 500 letnią tradycję, która złotymi zgłoskami wpisała się w historię Polski, Białorusi czy Litwy – to położony na wielkiej polanie Supraśl – miasto magiczne, pełne zabytków. To tu można podziwiać wspaniałą budowlę cerkwi Zwiastowania NMP czy największe w Polsce Muzeum Ikon prezentujące sztukę sakralną prawosławia.

Białystok – to stolica województwa podlaskiego, pełna atrakcji turystycznych. Wśród najważniejszych i najpiękniejszych zabytków należy wymienić wymienić – zespół pałacowo-parkowy Branickich, Ratusz, czy Stary Kościół Farny. Białystok to bardzo atrakcyjne miasto z wieloma ciekawymi obiektami do zwiedzania.

Białowieski Park Narodowy – jeśli ktoś pragnie zobaczyć las takim jakim był kilkaset lat temu musi koniecznie wybrać się do Puszczy Białowieskiej – ostatniego w Europie zwartego kompleksu leśnego o charakterze pierwotnym.

Różanystok – Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku – to późnobarokowy kościół pw. Ofiarowania NMP słynący z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku. To tu co roku w czerwcu w rocznicę ukoronowania obrazu przybywa kilkutysięczna piesza pielgrzymka młodzieży z Białegostoku. Warto tu także zobaczyć klasztor Drapieżnik, Kaplicę pw. Najświętszej Maryi Panny, oraz Klasztor podominikański.

     Pamiętaj, szukając noclegi na Podlasiu, domki na Podlaski, skorzystaj z naszej bogatej oferty.

Script logo